GR1 titanijska cijev nasuprot GR2

May 18, 2026

1. Čistoća i razlike u sastavu

Element (max, wt%) GR1 GR2
kisik (O) 0.18 0.25
Željezo (Fe) 0.20 0.30
Dušik (N) 0.03 0.03
Ugljik (C) 0.08 0.08
vodik (H) 0.015 0.015

Ocjene su definirane granicama sastava, a ne jednim postotkom čistoće. Kisik je glavni diferencijator: on jača alfa fazu, ali smanjuje duktilnost.

 

2. Usporedba snage

Vlasništvo GR1 GR2
Vlačna čvrstoća (min, MPa) 240 345
Vlačna čvrstoća (tipična, MPa) 240 – 345 345 – 485
Granica razvlačenja (min, 0,2% pomaka, MPa) 170 275
Napon razvlačenja (tipično, MPa) 170 – 310 275 – 415
Prednost u snazi Osnovna linija ~ 40% jači od GR1

Za kirurške implantate i strukture zrakoplova koje nose opterećenje, GR2 je bolji izbor; Niža granica razvlačenja GR1 je ono što omogućuje njegovu izvrsnu sposobnost oblikovanja.

 

3. Usporedba duktilnosti

Vlasništvo GR1 GR2
Elongacija 24 – 30% 20 – 25%
Smanjenje površine 30 – 35% 25 – 30%

Prednosti oblikovanja GR1: savijanja oko manjih radijusa bez lomljenja, bolje stope izvlačenja -čaše za duboko izvlačenje, bolja sposobnost širenja za hidroformiranje, bolja raspodjela naprezanja tijekom hladne obrade i obradivost na nižim temperaturama (štedi energiju i minimizira rast zrna).

 

4. Razlike u primjeni

Područje primjene Preporučena ocjena Zašto
Medicinski uređaji GR1 poželjan Ploče-koštane fiksacije mogu oblikovati kirurzi tijekom zahvata
Nosivi-implantati GR2 Veća granica razvlačenja sprječava deformaciju pod fiziološkim stresom
Zrakoplovni strukturni dijelovi GR2 Bolje mehaničke kvalitete za-nosive komponente
Zrakoplovstvo, ne{0}}strukturalno GR1 Razvod kanala i ne{0}}konstruktivni dijelovi; tro-učinkovito
Izmjenjivači topline Oba Ovisi o zahtjevima čvrstoće u odnosu na sposobnost oblikovanja

 

5. Razlike u obradi i proizvodnji

Aspekt GR1 GR2
Strojna obrada Mekana priroda može uzrokovati otvrdnuće i peckanje; potrebni su oštri alati s pozitivnim nagibom Veća čvrstoća zahtijeva robustan alat; bolja obradivost od viših legura
Brzine rezanja 20–30% niže od GR2 Moguće veće brzine
Materijal alata / rashladno sredstvo Karbid; hlađenje poplavom bitno Karbid; hlađenje poplavom bitno
Zavarivanje GTAW s ERTi-1; opraštanje varijacija parametara GTAW s ERTi-2
Osjetljivost na toplinsku obradu Veća osjetljivost na vrijeme/temperaturu Robusniji

 

6. Ekonomski čimbenici

  • Trošak materijala - GR1 obično je nešto veći od GR2 zbog strože kontrole kisika; točne razlike ovise o tržištu i treba ih potvrditi s dobavljačima.
  • Učinkovitost obrade - GR1 poboljšana sposobnost oblikovanja smanjuje stope otpada i trošenje alata.
  • Potrošnja energije - GR1 zahtijeva niža opterećenja i temperature oblikovanja.
  • Opskrba - GR2 ima širu dostupnost i uspostavljene opskrbne lance; GR1 je više vrhunski proizvod.
  •  

7. Ekvivalenti i standardi

GR1 titanska cijev (UNS R50250) odgovara W.Nr. 3.7025; ASTM B861 (bešavna cijev), ASTM B862 (zavarena cijev) i ASTM B338 (cijev); medicinski-razred GR1 u skladu je s ASTM F67 stupanj 1. GR2 koristi UNS R50400 / W.Nr. 3.7035 prema istim standardima proizvoda.

ASTM B338 grade 1

 

FAQ

P1: Koja je razlika između GR1 i GR2 titanijske cijevi?
A: GR1 titanijska cijevima veću čistoću (99,5% naspram 99,2%) i niži sadržaj kisika (0,18% naspram 0,25% max). Ovo dajeGR1veća duktilnost (24-30% naspram 20-25% istezanja) i niža čvrstoća (GR1 granica razvlačenja 170-310 MPa naspram GR2 275-415 MPa).GR1je oko 40% slabiji, ali znatno bolje oblikovan. GR2 je jači i svestraniji za strukturalne primjene.

 

P2: Što je jače - GR1 ili GR2 titanska cijev?
A: GR2 titanijska cijevje otprilike 40% jači odGR1. Vlačna čvrstoća za GR2 je 345-485 MPa, dokGR1je 240-345 MPa.GR1 granica razvlačenja titanaje 170-310 MPa, dok je GR2 granica razvlačenja 275-415 MPa. Za nosive primjene kao što su konstrukcijski dijelovi zrakoplova ili spinalni implantati, GR2 je bolji izbor.

 

P3: Koja je duktilnija - GR1 ili GR2 titanska cijev?
A: GR1 titanijska cijevznatno je duktilniji od GR2.GR1ima istezanje od 24-30% (u usporedbi s GR2 20-25%) i smanjenje površine od 30-35% (u usporedbi s 25-30%). Ova vrhunska rastegljivost značiGR1može se savijati oko manjih radijusa bez pucanja, ima bolju sposobnost dubokog izvlačenja i ostaje obradiv na nižim temperaturama.

 

P4: Je li titanijska cijev GR1 prikladna za medicinske implantate?
O: Da,GR1 titanijska cijevnaširoko se koristi za medicinske uređaje, posebno za-pločice za pričvršćivanje kostiju koje treba oblikovati prema unutarnjim konturama tijela. Veća fleksibilnost omogućuje kirurzima da oblikuju implantate tijekom zahvata, poboljšavajući ishode oseointegracije. Za-nosive implantate kao što su debla kuka i spinalni vijci, prednost se daje GR2 zbog veće čvrstoće.

 

P5: Je li GR2 titanska cijev prikladna za izmjenjivače topline?
O: Da,GR2 titanijska cijevse obično koristi zaGR1 izmjenjivač topline od titanaaplikacije. Nudi izvrsnu otpornost na koroziju u morskoj vodi i kemijskim okruženjima, dok pruža veću čvrstoću odGR1. Za složene-komponente izmjenjivača topline koje zahtijevaju izuzetnu sposobnost oblikovanja,GR1može imati prednost.

 

P6: Kako zavariti GR1 titansku cijev?
A: Kako zavariti GR1 titan– i GR1 i GR2 uspješno zavaruju pomoću GTAW (TIG) procesa. Koristite ERTi-1 dodatni metal zaGR1, ERTi-2 za GR2.GR1Niža čvrstoća čini ga lakšim za varijacije parametara zavarivanja. Pravilna zaštita argonom s obje strane je kritična. Nije potrebno prethodno zagrijavanje.

 

P7: Koja je razlika u obradivosti između GR1 i GR2?
A: GR1 obradivost titana– Mekša priroda GR1 može dovesti do problema s otvrdnjavanjem i nagrizanjem, što zahtijeva posebne parametre alata i rezanja.GR1zahtijeva 20-30% manje brzine rezanja od GR2. Oštri alati s pozitivnim nagibnim kutom minimiziraju nakupljanje rubova. Veća čvrstoća GR2 zahtjeva robustan alat, ali nudi poboljšanu obradivost u usporedbi s legurama titana s višim stupnjem.

 

P8: Koji je stupanj isplativiji-– GR1 ili GR2?
A: GR1 cijena titana po kgje obično 15-25% veći od GR2 zbog zahtjeva ultravisoke čistoće. Međutim, poboljšana sposobnost oblikovanjaGR1smanjuje stope otpada tijekom operacija oblikovanja i smanjuje trošenje alata i potrošnju energije. Za složene oblike gdje je bitno smanjenje otpada,GR1može biti-isplativ. Za aplikacije velikog-količina, šira dostupnost GR2 često pruža prednosti u pogledu cijene.

 

P9: Može li se titanska cijev GR1 koristiti za duboko izvlačenje?
O: Da,GR1 titan za duboko izvlačenjeje izvrstan.GR1ima istezanje od 24-30% i smanjenje površine od 30-35%, što mu daje bolje stope izvlačenja čaše i sposobnost ekspanzije za hidroformiranje.GR1može se savijati oko manjih krugova bez lomljenja i ostaje obradiv na nižim temperaturama, štedi troškove energije i minimizira rast zrna tijekom proizvodnje.

 

P10: Koja je maksimalna radna temperatura za GR1 i GR2?
O: ObojeGR1i GR2 pokazuju slične performanse do 300 stupnjeva. GR2 se često odabire za konstrukcijske dijelove zrakoplovstva zbog boljih mehaničkih kvaliteta pri povišenim temperaturama. Za ne-strukturalne primjene kao što su kanali na visokim temperaturama,GR1može se koristiti ali s obzirom na njegovu manju čvrstoću.

 

P11: Je li titanijska cijev GR1 otporna na koroziju na morsku vodu?
O: Da, obojeGR1i GR2 imaju izvrsnu otpornost na koroziju u morskoj vodi i mnogim kemijskim okruženjima. GR2 je poznat kao "radni konj" titanskih legura, nudeći izvrsnu zaštitu od korozije.GR1pruža usporedivu otpornost na koroziju uz dodatnu prednost vrhunske mogućnosti oblikovanja za brodske komponente složenog-oblika.

 

P12: Koji je ekvivalentni standard za GR1 titansku cijev?
A: GR1 titanijska cijev(UNS R50250) je ekvivalentan: W.Nr. 3.7025, ASTM B861 (bešavne cijevi), ASTM B862 (zavarena cijev), ASTM B338 (cijev).GR1odgovara ASTM B265 za lim/ploču, ali za cijevi koristite ASTM B338/B861. Medicinski stupanjGR1u skladu s ASTM F67 stupanj 1.

 

P13: Koji stupanj je bolji za ploče za fiksiranje kosti – GR1 ili GR2?
O: Ortopedski implantati često birajuGR1za-pločice za pričvršćivanje kostiju koje treba oblikovati prema unutarnjim konturama tijela. JerGR1je fleksibilniji, kirurzi mogu oblikovati implantate tijekom zahvata, poboljšavajući ishode oseointegracije. Za-nosive implantate kao što su spinalni vijci i stabljike kuka koji zahtijevaju veću granicu istezanja kako bi se spriječila deformacija pod fiziološkim stresom, GR2 je poželjan.

 

P14: Što uzrokuje razliku u snazi ​​između GR1 i GR2?
O: Razlika u čvrstoći prvenstveno je uzrokovana sadržajem kisika.GR1ima 0,18% kisika max, dok GR2 ima 0,25% kisika max. Kisik jača alfa fazu u titanu, ali smanjuje duktilnost. Evo zaštoGR1 granica razvlačenja titananiži (170-310 MPa) od GR2 (275-415 MPa), i zaštoGR1ima veće rastezanje (24-30% prema 20-25%).

 

P15: Kakva je otpornost na zamor u usporedbi između GR1 i GR2?
O: ObojeGR1i GR2 rade vrlo dobro pod ponavljajućim opterećenjima. Za većinu primjena, oba razreda nude izvrsnu otpornost na zamor. Međutim, za konstrukcijske primjene koje zahtijevaju veću nosivost-opterećenja, veća čvrstoća GR2 osigurava bolju izvedbu na zamor. Za ne-konstruktivne primjene gdje je sposobnost oblikovanja prioritet,GR1je dovoljan.